Breast Reduction with MUDr. J. Bayera

Registered user

After several years of deciding on surgery, I contacted MUDr. J. Bayer with a request to shrink my bust. Even after the first consultation, I knew that I would be in good hands, because I had not met such a nice and empathetic doctor for a long time, and moreover, the reputation of a very skilful doctor passed over him. What more could the patient wish for before the procedure :-). The procedure went smoothly, all the staff at the Formé Clinic is very, really very accommodating, there is a nice home atmosphere, the rooms are luxuriously furnished and I felt more like on vacation and not like a clinic. Every day I could choose food from several menus, and I must say that it cooks really well :-). The nurses kept checking me during my stay, still wondering if I needed something and how I felt. The next day after the operation, my drains were removed and I first saw the result of Dr. J. Bayer's work. The doctor has really golden hands, because what I saw moved me to tears. On the third day, I left the clinic with instructions on how to take care of new breasts, a new compression bra and a package in which I received medication and supplies for proper healing (Text translated with Google, original text below).

Po několikaletém rozhodování k operaci jsem oslovila MUDr. J. Bayera s prosbou změnšení mého poprsí. Již po první konzultaci jsem věděla , že budu v dobrých rukách, protože tak milého a empatického doktora jsem dlouho nepotkala a navíc ho přecházela pověst lékaře velmi šikovného. Co víc si může pacientka před zákrokem přát :-). Zákrok proběhl bez komplikací, veškerý personál na Formé Clinic je velmi, opravdu velmi vstřícný, panuje zde milá domácí atmosféra, pokoje jsou luxusně zařízené a já jsem se zde cítila spíš jako na dovolené a ne jako na klinice. Každý den jsem si mohla vybrat jídlo z několika nabídek , a musím říct, že vaří opravdu skvěle :-). Sestřičky mě během pobytu chodili neustále kontrolovat , stále se zajímaly zda něco nepotřebuji a jak mi je. Druhý den po operaci mi vyndali dreny a já jsem prvně spatřila výsledek práce pana doktora J. Bayera. Pan doktor má opravdu zlaté ruce, protože to co jsem viděla mě dojalo až k slzám. Třetí den jsem odcházela z kliniky s poučením jak se o nová prsa starat, s novou kompresní podprsenkou a s balíčkem , ve kterém jsem dostala léky a potřeby k řádnému zahojení.
Dnes jsem 3 měsíce po operaci , sportuji, volně dýchám , mohu se obléknout jak chci, ale hlavně ....jsem šťastná, a za to Vám milý pane doktore budu děkovat celý život. Takže ještě jednou .....velký dík pane doktore J. Bayere :-) a Formé Clinic mohu velice doporučit.

Thank you for the beautiful review, we…

FORMÉ Clinic

Thank you for the beautiful review, we appreciate it very much. We are happy that you were satisfied with our service and staff, a satisfied client is the biggest reward for us. Take care and do not hesitate to get in touch with us any time. All the best Forme clinic

Doctor feedback

Overall Rating
Doctor's Bedside Manner
Answered My Questions
Time Spent With Me
After Care Follow-Up
Phone or Email Responsiveness
Staff Professionalism & Courtesy
Wait Times

More reviews like this

Specialists near you